Skip to main content
School of Mathematical Sciences

Algebra and Number Theory seminar

This seminar meets at 4pm on Fridays via Zoom.  The current organiser is Shu Sasaki.
Meeting ID: 832 9855 1185

Passcode: please drop me (s.sasaki@qmul.ac.uk) a line until I join the 21st century and set up a registration system that sends you the passcode automatically. 

I personally maintain https://researchseminars.org/seminar/QMULANTS. Please look at the link for the most up-to-date information.    

 

  • Date
    Room
    Speaker
    Title
  • 29/09/2014 5:30 PM
    103
    Jonathan Elmer (Aberdeen)
    Symmetric powers of modular representations of elementary abelian p-groups
  • 06/10/2014 5:30 PM
    103
    Alonso Castillo Ramirez (Zaragoza)
    Majorana algebras
  • 13/10/2014 5:30 PM
    103
    Melanie de Boeck (Kent)
    Studying Foulkes modules using semistandard homomorphisms
  • 20/10/2014 6:00 PM
    103
    Anton Evseev (Birmingham)
    Graded RoCK blocks and wreath products
  • 27/10/2014 4:30 PM
    103
    Maria Calvo Cervera (Granada)
    Cohomological classification of monoidal groupoids
  • 03/11/2014 4:30 PM
    No seminar - School colloquium
  • 10/11/2014 4:30 PM
    103
    Emilio Pierro (Birkbeck)
    The Möbius function of the small Ree groups
  • 17/11/2014 4:30 PM
    No seminar - School colloquium
  • 24/11/2014 4:30 PM
    103
    Keith Brown (UEA)
    Properly stratified quotients of Khovanov-Lauda-Rouquier algebras
  • 01/12/2014 4:30 PM
    No seminar - School colloquium
  • 08/12/2013 4:30 PM
    103
    Adam Boocher (Edinburgh)
    Ideals of maximal minors and their resolutions
  • 09/01/2015 4:30 PM
    Engineering 371
    Xin Li (QMUL)
    On subsemigroups of groups
  • 02/02/2015 4:30 PM
    103
    Thomas Kahle (OvGU Magdeburg)
    How primary decomposition of monoid congruences and binomial ideals is wrong
  • 06/02/2015 4:30 PM
    103
    Noah White (Edinburgh)
    Schubert calculus and the cactus group
  • 23/02/2015 4:30 PM
    103
    Louise Sutton
    Graded Specht modules
  • 09/03/2015 4:30 PM
    103
    Daniel Schäppi (Sheffield)
    Tannaka duality for stacks
  • 16/03/2015 4:30 PM
    103
    Arkady Vaintrob (Oregon)
    Cohomological field theories related to singularities and matrix factorizations
  • 23/03/2015 4:30 PM
    103
    Karel Casteels (Kent)
    Combinatorial Models of Quantum Matrix Algebras
  • 26/05/2015 4:00 PM
    103
    Dr Michael Wibmer (RWTH Aachen)
    Étale difference algebraic groups
  • 16/06/2015 11:00 AM
    103
    Jack Edmonds
    Existential Polytime and Polyhedral Combinatorics
  • 28/09/2015 5:00 PM
    Maths 103
    Hossein Abbaspour (Nantes)
    Frobenius algebras and their Hochschild homology
  • 18/01/2016 4:30 PM
    103
    Pierre Dechant (York)
    A new construction of E8 and the other exceptional root systems
  • 25/01/2016 4:30 PM
    (No seminar – School Colloquium)
  • 15/02/2016 4:30 PM
    (No seminar – School Colloquium)
  • 29/02/2016 4:30 PM
    103
    Rob Wilson (QMUL)
    [Cancelled]
  • 07/03/2016 4:30 PM
    103
    Matthias Lenz (Fribourg)
    On splines and vector partition functions
  • 14/03/2016 4:30 PM
    (No seminar – School Colloquium)
  • 21/03/2016 4:30 PM
    103
    Imen Belmokhtar (QMUL)
    The structure of induced simple modules of 0-Hecke algebras
  • 03/10/2016 5:00 PM
    Maths LT
    No seminar owing to School colloquium
  • 10/10/2016 4:30 PM
    FB 3.11
    Leonard H. Soicher (QMUL)
    Block intersection polynomials and strongly regular graphs
  • 17/10/2016 4:30 PM
    FB 3.11
    Robert A. Wilson (QMUL)
    Principal ideal domains and Euclidean domains
  • 24/10/2016 4:30 PM
    FB 3.11
    Wajid Mannan (QMUL)
    Group presentations, representations over the integers and homotopy
  • 31/10/2016 5:00 PM
    Maths LT
    No seminar owing to School colloquium
  • 14/11/2016 4:30 PM
    FB 3.11
    Cecilia Busuioc (QMUL)
    K-theory and Arithmetic
  • 21/11/2016 4:30 PM
    FB 3.11
    John N. Bray (QMUL)
    Representations of some finite groups
  • 28/11/2016 4:30 PM
    FB 3.11
    Tomasz Popiel (QMUL)
    Symmetries of generalised polygons
  • 05/12/2016 5:00 PM
    Maths LT
    No seminar owing to School colloquium
  • 08/05/2017 3:00 PM
    W316
    Roozbeh Hazrat (Western Sydney University)
    Leavitt path algebras
  • 25/09/2017 4:30 PM
    Queens W316
    Steve Lester (QMUL)
    Superscars for wave functions of a point scatterer on the torus
  • 09/10/2017 4:30 PM
    Queens W316
    Tobias Berger (Sheffield)
    Paramodularity of abelian surfaces
  • 16/10/2017 4:30 PM
    Queens W316
    Vanessa Miemietz (UEA)
    2-representations of finitary 2-categories
  • 23/10/2017 4:30 PM
    Queens 316
    Peter Humphries (UCL)
    The Conductor and the Newform for Representations of GL_n(R) and GL_n(C)
  • 13/11/2017 4:30 PM
    Queens W316
    Rachel Newton (Reading)
    Counting failures of a local-global principle
  • 20/11/2017 4:30 PM
    Queens W316
    Matthew Fayers (QMUL)
    Irreducible projective representations of symmetric groups which remain irreducible in characteristic 2
  • 04/12/2017 4:30 PM
    Queens W316
    Tomasz Popiel (QMUL)
    TBA
  • 26/01/2015 4:30 PM
    103
    Sarah Brodsky (TU Berlin)
    Moduli of Tropical Plane Curves
  • 30/10/2017 4:30 PM
    Queens W316
    Leonard Soicher (QMUL)
    Synchronization, primitive permutation groups, and graph colouring exploiting symmetry
  • 26/01/2015 4:30 PM
    103
    Sarah Brodsky (TU Berlin)
    Moduli of Tropical Plane Curves
  • 02/03/2015 4:30 PM
    No seminar ― School colloquium
  • 01/02/2016 4:30 PM
    103
    Goran Malić (Manchester)
    Maps on surfaces, matroids and Galois theory
  • 08/02/2016 4:30 PM
    103
    Vincent Pilaud (CNRS & LIX, École Polytechnique)
    Brick polytopes, lattice quotients, and Hopf algebras
  • 22/02/2016 4:30 PM
    103
    Yankı Lekili (King's)
    Koszul duality patterns in Floer theory
  • 30/03/2015 5:30 PM
    No seminar ― School colloquium
  • 05/10/2015 5:30 PM
    (No seminar – School Colloquium)
  • 19/10/2015 5:30 PM
    (No seminar – School Colloquium)
  • 07/12/2015 4:30 PM
    (No seminar – School Colloquium)
  • 04/12/2017 4:30 PM
    Queens W316
    Tomasz Popiel (QMUL)
    The symmetric representation of lines in PG(F^3 ⊗ F^3)
  • 08/10/2018 4:30 PM
    Queens' Building, Room: W316
    Charles R. Leedham-Green (QMUL)
    Condorcet domains
  • 15/10/2018 4:30 PM
    Queens' Building, Room: W316
    Yegor Stepanov (QMUL)
    Octonions, Albert vectors and the groups of type E_6(F).
  • 22/10/2018 4:30 PM
    Queens' Building, Room: W316
    Adam Harper (Warwick).
    Prime number races with very many competitors.
  • 29/10/2018 5:00 PM
    Queens' Building, Room: W316
    Christopher D. Bowman (Kent).
    Unitary simples of symmetric groups, Hecke algebras, and Cherednik algebras. NON-STANDARD start time of 5 pm.
  • 05/11/2018 4:30 PM
    Queens' Building, Room: W316
    Andrew Booker (Bristol)
    Two results on Artin representations
  • 19/11/2018 4:30 PM
    Queens' Building, Room: W316
    Simon R. Blackburn (Royal Holloway)
    The Walnut Digital Signature Algorithm
  • 03/12/2018 4:30 PM
    Queens' Building, Room: W316
    Peter J. Cameron (St Andrews)
    Permutation groups and regular semigroups
  • 15/11/2019 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Abhishek Saha (QMUL)
    Critical L-values and congruence primes for Siegel modular forms of degree 2
  • 13/12/2019 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Anna Seigal (Oxford)
    Tensors under congruence action
  • 06/12/2019 3:00 PM
    Mathematical Building, Room: MB-503
    Hung Bui (Manchester)
    Analytic rank of automorphic L-functions
  • 25/10/2019 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Ian Chiswell (QMUL)
    Ordered groups and related classes
  • 29/11/2019 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    James Maynard (Oxford)
    On the Duffin-Schaeffer conjecture
  • 11/10/2019 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Konstanze Rietsch (KCL)
    The tropical critical point and toric mirror symmetry (joint with Jamie Judd)
  • 01/11/2019 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Paul Flavell (Birmingham)
    A characteristic subgroup of a $Qd(p)$-free group
  • 08/11/2019 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Rowena Paget (Kent)
    Some questions about plethysm
  • 04/10/2019 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Sinéad Lyle (UEA)
    Representations of the full transformation monoid
  • 18/10/2019 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Stacey Law (Oxford)
    Linear characters of Sylow subgroups of the symmetric group
  • 27/09/2019 3:00 PM
    G.O. Jones Building, Room 410 A&B
    Shu Sasaki (QMUL)
    Serre's conjecture about weights of mod $p$ modular forms
  • 14/02/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Behrang Noohi (QMUL)
    Categorical calculus and representation theory
  • 20/03/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Jolanta Marzec (Darmstadt) CANCELLED
    Construction of Poincaré-type series by generating kernels
  • 31/01/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Sarah Zerbes (UCL)
    Euler systems and the Bloch—Kato conjecture for GSp(4)
  • 24/01/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Joni Teravainen (Oxford)
    Higher order uniformity of the Möbius function
  • 13/03/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Alice Pozzi (UCL)
    The values of the Dedekind-Rademacher cockle at real multiplication points
  • 27/03/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Clément Dupont (Montpellier) CANCELLED
  • 28/02/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Han Wu (QMUL)
    On Motohashi's formula
  • 06/03/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    CANCELLED
  • 21/02/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Jessica Fintzen (Cambridge)
    Representations of p-adic groups
  • 07/02/2020 3:00 PM
    Mathematics Building, Room: MB-503
    Matthew Young (MPIM, Bonn)
    Characters in higher Real representation theory
  • 02/04/2021 4:00 AM
    Zoom
    Shuichiro Takeda (Missouri)
    Multiplicity-at-most-one theorem for GSpin and GPin
  • 02/12/2020 1:00 PM
    Zoom
    Paul Nelson (Zurich)
    Theta functions, fourth moments of eigenforms and the sup-norm problem
  • 04/11/2020 1:00 PM
    Zoom
    Hanneke Wiersema (KCL)
    Minimal weights of mod p Galois representations
  • 07/10/2020 1:00 PM
    Zoom
    Yukako Kezuka (Regensburg)
    The arithmetic of twists of the Fermat elliptic curve
  • 09/12/2020 1:00 PM
    Zoom
    Tobias Berger (Sheffield)
    Oddness of limits of automorphic Galois representations
  • 11/11/2020 4:00 PM
    Zoom (819 9044 6856)
    Mandi Schaeffer Fry (Denver)
    The McKay—Navarro Conjecture: The Conjecture That Keeps on Giving!
  • 12/03/2021 4:00 PM
    Zoom
    Manami Roy (Fordham)
    Counting cuspidal automorphic representations of GSp(4)
  • 14/10/2020 1:00 PM
    Zoom
    Jay Taylor (Southern California)
    Unitriangularity of Decomposition Matrices of Unipotent Blocks
  • 16/04/2021 4:00 PM
    Zoom
    Ashay Burungale (Caltech)
    An even parity instance of the Goldfeld conjecture
  • 16/12/2020 1:00 PM
    Zoom
    Jack Shotton (Durham)
    Shimura curves and Ihara's lemma
  • 18/11/2020 1:00 PM
    Zoom
    Dustin Clausen (Copenhagen)
    Condensed sets
  • 19/03/2021 4:00 PM
    Zoom
    Ariel Pacetti (Aveiro)
    Modularity of abelian surfaces
  • 21/10/2020 4:00 PM
    Zoom (819 9044 6856)
    Rob Silversmith (Northeastern)
    Studying subschemes of affine/projective space via matroids
  • 25/11/2020 1:00 PM
    Zoom
    Dustin Clausen (Copenhagen)
    Non-archimedean analysis and geometry
  • 26/02/2021 4:00 PM
    Zoom
    Jun Su (Cambridge)
    Arithmetic group cohomology with generalised coefficients
  • 26/03/2021 4:00 PM
    Zoom
    Robin Bartlett (Munster)
    Breuil-Mezard identities in moduli spaces of Breuil-Kisin modules
  • 28/10/2020 1:00 PM
    Zoom
    Alex Betts (Bonn)
    Galois and the Lawrence-Venkatesh method