About us

Sustainable Development Module: Reviews & Results

Published:

We are currently offering all QMUL’s students an optional module on sustainable development. This course is part of our commitment to integrate sustainable development into all aspects of our operations.

student profile picture

"The course is a brilliant introduction of how things can progress to becoming more sustainable. It was especially interesting to learn about different types of sustainability, e.g. social, economic etc. This is an understanding that I will carry with me and apply within my own sector of work. The actions that can be taken to improve sustainability are specific to each career and learning a thorough foundation can inspire thoughts to ameliorate currently unsustainable actions in your field”.

Sophia Antoniou (Institute of Dentistry 2020)

 

Image of student Kasim

"I found the course thought-provoking and gave me a comprehensive insight into to the principles of sustainable development. The course was well-structured, clear and easy to follow. It had the right amount of detail and the content was very engaging. I especially liked learning about the various aspects of social and economic sustainability. The content is especially relevant in the current climate emergency and provides an excellent overview of the various ways in which we can achieve sustainable development. I highly recommend this course to other QMUL students!”

Kasim Ali (School of Geography 2020)

Congratulations to the following students who have successfully completed the Sustainable Development Course

May 2021

Alexander Jack Ian Smith (School of Geography)

Caitlin Marie Taylor (School of Geography)

Charlotte Harrison (School of Biological and Chemical Sciences)

Emma Catherine Rouse (School of Biological and Chemical Sciences)

Emma Soopramanien (School of Biological and Chemical Sciences)

Fariha Nowsheen Karim (School of Biological and Chemical Sciences)

Gabija Afanovaite (School of English and Drama)

Janvi Arvind Halai (School of Geography)

Jennifer Claudia Kurti (School of Engineering and Materials Science)

Libby Taylor (School of Geography)

Melanie Carmela Rowe (Institute of Population Health Sciences)

Oliver John Yu Hurst (School of Geography)

Sofia Akimova (School of Politics and International Relations)

Tanya Akhtar (School of Geography)

Vasylisa Bondarenko (School of Politics and International Relations)

Zareena Khan (School of Geography)

Zhen Ming Ng (School of Medicine and Dentistry)

 

April 2021

Anna Claire Stephens (School of Law)

Emily Eales (School of Biological and Chemical Sciences)

Emma Lydia Denise Migault (School of Law)

Georgia Alicia Freeman (School of Biological and Chemical Sciences)

Gregoire Canchon (School of Physics and Astronomy)

Jessica Kirkby (School of Law)

Joe Hill (School of Biological and Chemical Sciences)

Khadeejah Khan (School of Biological and Chemical Sciences)

Kyle Tozer (School of Geography)

Lara Carrani (School of History)

Lara Lea Ossenberg-Engels (School of Geography)

Mohammed Shakibur Rahman (School of Geography)

Mohammed Islam (School of Engineering and Materials Science)

Molly Anne Croft (School of Physics and Astronomy)

Nazia Aktar (School of Politics and International Relations)

Nisat Kabir (School of Politics and International Relations)

Rhed Alexander Chennis-Colbran (School of Electronic Engineering and Computer Science)

Shaira Chowdhury (School of Geography)

Siddikur Rahman (School of Business and Management)

Sushnitha Baskaran (School of Engineering and Materials Science)

 

March 2021

Aisha Mofeyintoluwa Sesay (School of Engineering and Materials Science)

Manuliza Faktaufon (School of Law)

Amelia Elamradi (School of Biological and Chemical Sciences )

Luca Pokornyi (School of Languages Linguistics and Film)

Noama Ayeesha Rana Chaudhry (School of Business and Management)

Charlotte Crutcher (School of Languages Linguistics and Film)

Aminah Shabir (School of Geography)

Adam Dilaver Patel (School of Law)

Akogwu Gift Akogwu (School of Geography)

Kayleen Owusu-Boateng (School of Geography)

Stefan Ienasescu (School of Engineering and Materials Science)

Ramesh Oliver Wilson (School of Biological and Chemical Sciences)

Joshua Fraser (School of English and Drama)

Oluwabamise Opemipo Fatoke (School of Law)

Noah Adam Shah Syed (School of Economics and Finance)

Madhur Dixit (School of Economics and Finance)

Samuel Meah (School of Economics and Finance)

Maha Fahad A Alsalem(School of Economics and Finance)

Kiril Perfiliev (School of Economics and Finance)

 

February 2021

Elise Pohl (Institute of Population Health Sciences)

Naeve Molho (School of Languages Linguistics and Film)

Sophie Brett (School of Languages Linguistics and Film)

Sara Allkja (School of Languages Linguistics and Film)

Jesse Grainger (School of Languages Linguistics and Film)

Marita Henckels (School of Electronic Engineering and Computer Science)

Lyra Hoxha (School of Engineering and Materials Science)

Jasvir Chauhan (School of Engineering and Materials Science)

Anand Paresh Patel (School of Engineering and Materials Science)

Raiyan Hossain (School of Engineering and Materials Science)

Mohammed Nazir (School of Engineering and Materials Science)

Krissmitha Kathirkamanathan (School of Engineering and Materials Science)

Yehuda Hodges (School of Engineering and Materials Science)

Theo Achilleos (School of Engineering and Materials Science)

Lizzie Hunter (School of Geography)

Rianno Thomas (School of Geography)

Maria Bint Sohail (School of Engineering and Materials Science)

Humaira Patel (School of Engineering and Materials Science)

Mary Cousins (School of Politics and International Relations)

Hussen Mohammed (School of Politics and International Relations)

Laurien Callens (School of Politics and International Relations)

Joanna Croft (School of Biological anf Chemical Sciences)

January 2021

Catherine Robinson (School of Law)

Maha Al-Haddad (School of Law)

Justinne Leibovici (School of Law)

Remi Oyeyele  (School of Business and Management)

Hinal Mukeshkumar (School of Biological and Chemical Sciences)

Mathilda Lorkin (School of Law)

Kaylee Campbell (School of Law)

Abdourahmane Ndong (Barts Cancer Institute)

Sara Othman (School of Biological and Chemical Sciences)

Jacobo Palmlof (School of Engineering and Materials Science)

Todor Nakov (School of Business and Management)

Laura Vanaga (School of Biological and Chemical Sciences)

Daniel Starr (School of Electonic Engineering and Computer Science)

Ayse Karakurt (School of Law)

Preet Kaur Gill (School of Law)

Rafiya Patel (School of Geography)

Emma Soncini (School of Languages Linguistics and Film)

Anand Patel (School of Geography)

December 2020

Gerasimos Ioannidis (School of Law)

November 2020

Oluwafemi Adebola Oyeyele (School of Business and Management)

October 2020

Ltizia Grossi (School of Geography)

Musammoth Mawa Khartun Mahima (School of English and Drama) 

September 2020

Ariana Helena Bourdillon Ruiz (School of Law)

Hao Liang (School of Economics and Finance)

Ioana-Laura Stanculescu (School of Business and Management)

Jaslin Kaur (School of Law)

Nicholas Jack Bretherton Hill (School of Physics and Astronomy)

Patrick Stalmach (School of Business and Management)

Ria Frana De Sousa (School of Biological and Chemical Sciences)

Robert Stephens (School of Electronic Engineering and Computer Science)

Saithya Ullas (School of Engineering and Materials Science)

Veronica Bonne Nyang Obi (School of Law)

August 2020

Agoambin Epse Achiangia Nelly Fomin (School of Law)

Gabriele Marija Baltrusyte (School of Law)

Isra Tekin (School of Law)

Mishaal Tariq Rana (School of Economics and Finance)

Nadia Egan (School of Languages Linguistics and Film)

Nikoleta Tsiori (School of Law)

Raul Andrei Nicolae Jurca (School of Law)

July 2020

Anas Faisal Mohamed Ali Elmedani (Institute of Population Health Sciences)

Anushka Akhtar (School of Economics and Finance)

Areti Stefani (School of Law)

Asteropi Chatzinikola (School of Law)

Bibi Yumna Nubeebokus (School of Law)

Eliada Georgiades (School of Law)

Emily Rebekah Howe (School of English and Drama)

Isabelle Gildin (School of Law)

Kamana Rai (School of English and Drama)

Khadijah Khanom (School of Law)

Karina Kristina Wisniewski (School of Law)

Maxim Kharchenko (School of Law)

Mohammed Wahid (School of Law)

Nour Nader (School of Law)

Parnian Mohammadi (School of Law)

Ryan Godden (School of Physics and Astronomy)

Tanveer Kaur (School of Law)

Vlad Octavian Popescu (School of Law)

June 2020

Diane Fettes (School of Economics and Finance)

Emily MacDonald Maclean (School of Languages Linguistics and Film)      

Kasim Ahmed Hassan Ali (School of Geography)

Angeli Romero (School of Law - Centre for Commercial Law Studies)

Simran Sharma (School of Languages Linguistics and Film)

Rafael Ernesto Cárdenas Ibarra (School of Law - Centre for Commercial Law Studies)

Danai Spentzou (School of Law - Centre for Commercial Law Studies)

Kimala Alfred (School of Law - Centre for Commercial Law Studies)

Maria Cristina Mundin (School of Law - Centre for Commercial Law Studies)

Marian Khoury (School of Economics and Finance)

Rana Khaled Naiem Hamdy (School of Economics and Finance)

Clera Rodrigues (School of English and Drama)

Harshit Gupta (School of Law - Centre for Commercial Law Studies)

Clarence Guan Hong Tan (School of Economics and Finance)

Sophie Winter (School of Law - Centre for Commercial Law Studies)

Berceste Elif Duranay (School of Law - Centre for Commercial Law Studies)

Ayah Khan (School of Geography)

Amoke Bowman-Boyles (School of Politics and International Relations)

Jim Xu (Institute of Dentistry)

Justina Naravaite (School of Geography)

Farhana Hossain (School of Biological and Chemical Sciences)

Tian Sangha (School of Mathematical Sciences)

David Oluwatobi Ajibade (School of Biological and Chemical Sciences)

Paige Louise Dawn Anderson (School of Languages Linguistics and Film)

May 2020

Zoe Malik (School of Languages Linguistics and Film)

Marta Tamborski (School of English and Drama)

Eleanor Thomson (School of English and Drama)

Claire Pascale Hurley (School of English and Drama)

Eva Marie Dunne (School of English and Drama)

Sophia Antoniou (Institute of Dentistry)

Scott Kurtis Heritage (Institute of Dentistry)

Cameron Nicholas Reece Storey (School of Economics and Finance)

Mohammed Zayd Bounou (School of Economics and Finance)

Davina Sanjay Pindoria (School of Economics and Finance)

Randa Tahiri (School of Economics and Finance)

Reshma Balagopal (Centre for Commercial Law Studies)

Thalia Rose Coleman-Bélanger (Centre for Commercial Law Studies)

Emma Suarez (Centre for Commercial Law Studies)

Khushi Adatiya (Centre for Commercial Law Studies)

Rakibul Kazame (Centre for Commercial Law Studies)

Bhooumrat Saengsiwarit (Centre for Commercial Law Studies)

Grigorios Fylaktou (Centre for Commercial Law Studies)

Eleni Nicolaou (Centre for Commercial Law Studies)

Georgia Lillian Vost (School of Geography)

Ekin Su Aksoy (School of Geography)

Lili Csenge Csorba (Department of Biological Sciences)

Elizabeth Alice Burroughs (Department of Biological Sciences)

Mengqi Ni (School of Business and Management)

Rong Zhang (School of Business and Management)

A student from the Institute of Dentistry

 

For more information on this course please visit EcoCampus Sustainable Development Course for Students or email sustainability@qmul.ac.uk